پوليپ در بینی

آیا پولیپ در بینی خطرناک است؟
چه کسانی بیشتر در معرض خطر پولیپ می باشند؟

به هر زائد مخاطی در هر ناحیه از بدن را پولیپ می گویند. پولیپ بیشتر در ناحیه بینی و روده رخ می دهد و این نوع پولیپ ها از شایع ترین ها به حساب می آیند. پولیپ با بیماری های مختلفی در ناحیه بینی و سینوس وجود دارد. از انواع مختلف ان در بيني به پوليپ انتروكوانال و پوليپ الرژيك و پوليپ الرژيك قارچي ميتوان نام برد.

پولیپ-در-بینی

پولیپ انتروکوانال

پولیپ انتروکوانال به شکل یک کیسه دو بخشی کوچک و بزرگ است که اکثر پولیپ ها در زیر شاخک میانی دیده می شوند، زیرا منشاء آن ها از سینوس های اتموئید قدامی در کنار داخل چشم است. اغلب پولیپ های بسیار بزرگی با منبع سینوس فکی کل حفره بینی را می توانند بگیرند و از سوراخ در قسمت پشتی بینی به طرف گلو گسترش یابند.

درمان ان جراحي از طريق اندوسكوپي است و بايد به طور كامل خارج شود. در صورت جراحي خوب شانس عود پايين است.

پوليپ هاي الرژيك

پولیپ های بینی توده های نرم هستند که به علت تورم بیش از اندازه مخاط بینی و سینوس سبب عفونت های مزمن و یا حساسیت های آلرژیک و غیر آلرژیک مخاط بینی و سینوس خواهند شد. پولیپ ها به طور معمول به رنگ زرد کم رنگ (کرم) ، خاکستری و یا آبی هستند و ممکن است به دلیل التهاب قرمز رنگ نیز ظاهرشوند.

علل پولیپ بيني

شایع ترین بیماری های که پولیپ های بینی همراه با  آن دیده می شوند، سینوزیت های مزمن هستند. معمولا در سینوزیت های مزمن پولیپ ها به صورت منتشر و در تمامی حفرات بینی دیده می شوند. این پولیپ ها باعث انسداد مجاری سینوس ها شده و در نتیجه گرفتگی بینی را به وجود می آورند و شخص به دنبال آن می تواند دچار سینوزیت، ترشحات پشت حلق، گرفتگی بینی، تنفس دهانی شود.

در كودكان با بیماری های ژنتیکی مثل سی اف و بیماری های سندرم های مژه های غیر متحرک جز آن هایی هستند که پولیپ بینی در آن ها دیده می شود و گاهی اوقات بیمار هیچ گونه بيماري خاصي را ندارد و دچار پولیپ می شود. همراهی آسم و آلرژی در بیمارانی که سینوزیت مزمن همراه پولیپ بینی دارند کاملا شناخته شده است.

علائم پولیپ بینی

  • مشکل تنفس به صورت گرفتگی بینی
  • خرخر شبانه
  • تنفس از طریق دهان
  • آبریزش بینی
  • ترشحات پشت حلق
  • کاهش حس بویایی
یکی از راههای کسب اطلاع در مورد پولیپ های شایع در بینی مراجعه به یک  متخصص گوش و حلق و بینی   می باشد که ما در این مقاله جناب دکتر صالح محبی را معرفی می نماییم.

تشخيص و درمان پولیپ بینی

تشخیص این پولیپ ها ازطریق معاینه ، آندوسکوپی تشخیصی و سی تی اسکن می باشد. آندوسکوپ به ما کمک می کند تا بتوانیم راحت تر تشخیص بدهیم پولیپ داریم یا خیر؟

اما درمان آن از طریق درمان دارویی می باشد و در ابتدا درمان دارویی انجام می شود و بیماری که به درمان دارویی پاسخ ندهد اقدام به جراحی آندوسکوپی در او صورت می گيرد

مراقبت های بعد از عمل پولیپ بینی

بهتر است که مراقبت های بعد از عمل باید مطابق آنچه  متخصص گوش و حلق و بینی   به شما می گوید صورت گیرد، این پروسه باعث می شود که شانس عود پولیپ كاهش يابد و فرد به هیچ عنوان نباید در معرض دود سیگار و یا حتی زغال و مواد حساسيت زا قرار بگیرد.

درمان سینوزیت

درمان سینوزیت مزمن


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =