پوکی استخوان

مهره های ستون فقرات در ناحیه سینه ای، کمری یکی از شایع ترین محل هایی است که در پوکی استخوان یا یبماری استخوان شکننده درگیر می شوند . این بیماری یک اختلال عمومی استخوانی می باشد . این بیماری در زنان پس از یائسگی شایع تر است اما مردان نیز در همین گروه سنی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند . این بیماری به تدریج پیشرفت می کند اما شکستگی های جسم مهره ها شایع ترین عارضه ی همراه با این بیماری هستند .

آغاز این بیماری ممکن است با تروماهای خفیف همراه باشد اما غالبا هیچ آسیب قابل توجهی روی نمی دهد و تنها درد خفیف موضعی وجود دارد . به طور شایع تر، بیمار به تدریج دچار کاهش قد و افزایش کیفوز در ستون فقرات سینه ای می شود . این بد شکلی به علت کلاپس مهره های ناحیه سینه ای در چندین سطح همراه با گوه ای شکل شدن قدامی مهره ها روی می دهد . در موارد پیشرفته، تراکم استخوان و دیسک بین مهره ای در عکس های رادیوگرافی تفاوت اندکی دارد . در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

  • علائم پوکی استخوان در خانمها
  • درمان قطعی پوکی استخوان
  • عوامل پوکی استخوان
  • آیا پوکی استخوان به علاوه درمان گیاهی امکان پذیر است؟
  • پیشگیری از پوکی استخوان
  • عکس پوکی استخوان
  • ایا پوکی استخوان درد دارد
  • نشانه های پوکی استخوان در خانمها
پوکی استخوان

پوکی استخوان

علائم پوکی استخوان

در بیماری پوکی استخوان تا زمانی که بیمار شکستگی نداشته باشد علائم بالینی مشاهده نمی شود . بالا رفتن میانگین سنی، عامل مهمی در به وجود آمدن بیماری پوکی استخوان است .

تشخیص پوکی استخوان

حدود بیست سال قبل تنها راه تشخیص این بیماری در عکس های رادیولوژی و رادیوگرافی ها زمانی بود که حداقل سی درصد یا بیشتر حجم استخوان کاهش پیدا کرده بود و یا اینکه فرد دچار شکستگی استخوان می شد . از حدود بیست سال قبل دستگاهی بنام سنجش تراکم استخوان اختراع شد که این دستگاه قادر است حجم توده ی استخوان را در اندام های مختلف بدن اندازه گیری کند که به نام دستگاه DXA معروف می باشد .

تراکم استخوان را در چه افرادی می توانیم انجام دهیم ؟

به طور معمول در خانم های بالای سن 65 سال و در مردان سن بالای 70 سال را می توان انجام داد . اما کسانی که بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند، افرادی هستند که دارو مصرف می کنند، مسائل ژنتیک و افرادی که ریز نقش و لاغر هستند .بنابراین در تمام این افراد ممکن است زودتر سنجش تراکم استخوان انجام دهیم .

معمولا سنجش تراکم استخوان برای افراد زیر 45 سال انجام نمی شود، مگر اینکه شدیدا متخصص ارتوپد مشکوک باشد که این بیماری را دارند .

T-score و Z-score توسط دستگاه DXA برای سنجش تراکم استخوان اندازه گیری می شوند .

T-score: حجم استخوان فرد را با پیک زمانی که استخوان سازی انجام می شده مقایسه می کند و کاهش توده ی استخوانی را نشان می دهد .

Z-score : حجم استخوان فرد را با افراد هم سن خود که در حالت نرمال هستند مقایسه می کند . معیار اصلی سنجش تراکم استخوان، T-score است .

مهره های ستون فقرات در ناحیه سینه ای، کمری یکی از شایع ترین محل هایی است که در پوکی استخوان یا یبماری استخوان شکننده درگیر می شوند . دکتر بهنام نصیری جراح ارتوپد خوب در تهران  با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند . برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره های 02188788671 – 02177825556 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگراممراجعه کنید .

درمان پوکی استخوان

افزایش آگاهی از عوارض این بیماری در جمعیت رو به افزایش افراد مسن به درمان فعال تر طبی و جراحی این وضعیت منجر شده است . علت و میزان پیشرفت پوکی استخوان در تمام بیماران باید بررسی گردد و در موارد مناسب، جهت جلوگیری از پیشرفت بیماری، درمان های طبی انجام شود . در موارد انتخابی که درد موضعی شدیدتر بوده، به تازگی آغاز شده است، استفاده از روش جراحی جدید کیفوپلاستی با بالون ممکن است مد نظر قرار گیرد . در این روش، تحت هدایت رادیوگرافی، یک حسگر از خلال پوست در مرکز مهره ی دچار کلاپس قرار داده می شود . این حسگر با یک وسیله ی شبیه بالون جایگزین می شود وسیله ی شبیه بالون با تزریق ماده ی حاجب باد می شود تا اندازه ای که ارتفاع جسم مهره ای به حد طبیعی باز گردد . در نهایت، در این فضا سیمان نیمه مایع پلی متیل متاکریلات تزیرق می شود که پس از سفت شدن، ثبات جسم مهره ای را تامین می نماید .

جراحی مفصل لگن

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =